محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

نکات ایمنی کار با تیغ اره نواری

  • دوشنبه 29 بهمن 1397
  • مقالات

اره نواری فولاد بر

استفاده از تیغ اره نواری نیز مانند دیگر ابزار آلات برشکاری به رعایت یکسری نکات ایمنی نیاز دارد، برای حفظ ایمنی و سلامت خود، قبل از کار با تیغ اره نواری باید به چند نکته مهم توجه کنید.

نکات مهم و ضروری برای کار با تیغ اره نواری

قبل از هر کار حتماً دفترچه راهنمای کار با دستگاه اره نواری خود را کاملاً مطالعه کنید و به نکات ایمنی گفته شده در آن عمل کنید.

استفاده از تجهیزات ایمنی یکی از مهمترین و ابتدایی ترین نیاز های کار با ابزار آلات صنعتی می باشد، بنابراین اولین کاری که باید قبل از نصب تیغ اره نواری و کار با دستگاه اره نواری انجام دهید، استفاده از دستکش ایمنی، عینک محافظ و چکمه مناسب است.

اره نواری فولاد بر

تیغ های اره نواری اغلب در رول های 50 و 100 متری تولید می­شوند، و مصرف کننده ها باید تیغ های اره نواری را با توجه به سایز مورد نظر خود برش و جوش دهند. بعد از آماده شدن تیغ اره نواری، برای جابجایی آسان تر، آن را بصورت حلقه، پروانه، حلزونی و مدل های دیگر بسته بندی می­کنند که در این نوع بسته بندی ها تیغ های اره نواری بخاطر جنس فنری بدنه خود تحت تنش بالایی قرار می­گیرند و هنگام باز شدن انرژی زیادی آزاد می­کنند، که باید مراقب نقاط تحت فشار باشید.

هنگام نصب تیغ اره نواری بر روی دستگاه، از خاموش بودن دستگاه در تمام مراحل نصب اطمینان داشته باشید.

کاور (روکش) دندانه های تیغ اره نواری را بعد از جایگذاری کامل تیغ اره نواری در فلکه های دستگاه جدا کنید.

پس از جا انداختن تیغ اره نواری بر روی فلکه های دستگاه و درون گایدها حتماً برای سفت کردن آن از مانومتر استفاده کنید. توجه داشته باشید که سفت کردن بیش از حد تیغه سبب پارگی آن هنگام نصب و یا در حین برش می­شود و شل بودن آن نیز باعث در رفتن تیغ اره نواری از درون فلکه یا کج بری هنگام برش می­شود.

پس از سفت کردن تیغ اره نواری بر روی فلکه ها، از بالانس بودن فلکه ها مطمئن شوید تا از شکستن و در رفتن تیغ اره نواری جلوگیری شود.

بعد از انجام مراحل بالا، حتماً درپوش فلکه های دستگاه اره نواری و شیر فول کنترل دستگاه را ببندید(نشانگر بر روی صفر باشد). سوئیچ دستگاه را در حالت روشن قرار دهید و اجازه دهید دستگاه با سرعت خطی خیلی کم شروع بکار کند. اینکار باعث می شود تیغ اره نواری به آرامی درون فلکه های دستگاه جای بگیرد.

بعد از مطمئن شدن از جا افتادن کامل تیغ اره نواری در فلکه های دستگاه، برش را شروع کنید.

چند نکته ایمنی دیگر نیز در زیر ذکر شده که می­توانید با توجه به آنها، سلامت و ایمنی خود را حفظ کنید:

  • در صورت شکستن تیغ اره نواری هنگام برش، سریعاً دستگاه را خاموش کرده و به آرامی درپوش های محافظ را باز کنید و تیغ اره نواری شکسته شده را مهار کرده و آرام از دستگاه خارج کنید
  • در کار کردن با دستگاه های اره نواری عمود بر حتماً از ابزار نصب شده بر روی میز دستگاه برای هل دادن قطعه کار به جلو استفاده کنید
  • کار با دستگاه اره نواری همانند دیگر دستگاه های صنعتی نیازمند هوشیاری کامل اپراتور دستگاه است، پس، از مصرف دارو های مسکن، خواب آور و داروهایی که هنگام کار با دستگاه اره نواری سطح هوشیاری شما را پایین میاورد پرهیز کنید.
  • در صورت بوجود آمدن هر مشکلی در دستگاه حتماً، قضیه را برای تکنسینی متخصص مطرح کنید و از او کمک بخواهید.
  • هرگز بدون دستکش و یا اطمینان از قطع برق درب تابلو برق دستگاه را باز نکرده و اقدام به تعمیرات نکنید.
  • برای جابجایی قطعه کار همواره از ابزار مناسب نظیر جرثقیل، زنجیر و مگنت بهره ببرید.
  • از ثابت بودن و تراز بودن قطعه کار قبل از شروع برشکاری مطمئن شوید.
  • هنگام برشکاری به هیچ وجه به قطعه کار، فلکه های دستگاه و تیغ اره نواری دست نزنید.

امید واریم با رعایت نکات ذکر شده، ایمنی و سلامت شما عزیزان همیشه حفظ شود.

اره نواری فولاد بر